slovakhandball.sk

EHF EL: PRI PREMIÉRE BRAGA NAD NAŠE SILY

Prvé stretnutie hádzanárov MŠK Považská Bystrica v Európskej lige mužov 2023/2024 nedopadlo podľa predstáv úradujúceho slovenského šampióna. Zverenci trénera Václava Straku vstúpili do bojov v základnej D-skupiny domácou prehrou s portugalským tímom ABC de Braga/UMinho 26:34 (15:17). Považania bez svojej zranenej brankárskej opory Ladislava Kovačina v prvom polčase ešte ako-tak držali krok, ale hostia po zmene strán už ovládli dianie na palubovke. Druhý zápas 1. kola D-skupiny RK Nexe Našice (Chor.) - Skjern Haandbold (Dán.) sa hrá v utorok od 20.45 h. Považskobystrickí sa v EL najbližšie predstavia o týždeň 24. októbra od 18.45 h na pôde dánskeho Skjern Haandbold.

EHF EL, utorok 17. 10. 2023, 18:45

MŠK Považská Bystrica

ABC de Braga (POR)

26:34 (15:17)

Reportáž

Výsledky utorkových zápasov 1. kola D-skupiny Európskej ligy v hádzanej mužov 2023/2024:

RK Nexe Našice (Chor.) - Skjern Haandbold (Dán.) 39:25 (20:10)

MŠK Považská Bystrica (SR) - ABC de Braga/UMinho (Portug.) 26:34 (15:17)
Zostava a góly P. Bystrice: Gálik, Chabada - Živkovič 4, Š. Macháč 4, A. Sloboda 7/2, Bystrický, Jurák 4, Ľ. Ďuriš, Ďurana, Štefina, M. Briatka 6/2, Vallo 1, Kvaššay, Žilinčík, Ed. Valášek, Mar. Gardian
Najviac gólov za Bragu: Carvalho 8, Peixoto 5
pok. hody: 5/4 - 3/3, vylúčení: 3 - 5, rozhodovali: Vešovič a Mitrovič (obaja Č. Hora), 1200 divákov

Braga bola od začiatku vo vedení. Prvý gól Považskej Bystrice v EL dal v 3. min M. Briatka z pokutového hodu (1:2), ale so spoluhráčmi museli neustále doťahovať náskok súpera. Tomu zákrokmi najmä v úvode pomáhal brankár Gomes. Pohybliví hostia nekompromisne trestali zaváhania domácich a v druhej polovici úvodného dejstva sa viackrát odpútali na rozdiel troch gólov. Zverenci trénera Straku sa potom dostali na kontaktný gól - 10:11 či 13:14, ale vyrovnať a otočiť vývoj sa im nepodarilo. Naopak, po zmene strán mali opraty duelu ešte pevnejšie v rukách hráči Bragy, ktorých vysunutá obrana výrazne komplikovala život slovenskému šampiónovi. V 43. min Macháč znížil na 21:25, ale o jedenásť minút bol rozdiel už dvojciferný (23:33). Považania v závere trojgólovou šnúrou mierne skorigovali prehru, ktorej definitívnu podobu dal Mota (26:34.)

Hlasy:
Václav Straka (tréner P. Bystrice): "Očakávali sme tento spôsob hry súpera. Boli sme na to pripravení. V úvode bolo cítiť rešpekt našich hráčov z tejto súťaže, hneď sme nepremenili tri šance, čo nám zobralo vietor z plachiet. Potom bol duel 35 - 40 minút celkom vyrovnaný, zaostávali sme o dva - tri góly. Chceli sme však hrať na víťazstvo, potom prišli z našej snahy ďalšie chyby a nepremenené šance. Mali sme tam úsek, keď sme dali hlavy dole, čo súper využil na zvýšenie náskoku. Výsledok je krutý, ale výhra Bragy je zaslúžená."

Ľubomír Ďuriš (spojka P. Bystrice): "Bol to veľmi ťažký zápas, čo sme však vedeli už pred jeho začiatkom. Braga ukázala, že je možno o úroveň vyššie ako my. Snažili sme, ale ich agresívna obrana 1 - 5 nám robila problémy. V prvom polčase sme zahodili podstatne viac šancí ako oni. Pred druhým dejstvom sme si povedali, že nemám čo stratiť, ale po prestávke to bolo ešte horšie. Oni si to postrážili, hrali pokojne kombinačne a my sme sa vybíjali v súbojoch jeden na jedného."

Zostavy

Gálik, Chabada - Živković 4, Macháč 4, Sloboda 7/2, Bystrický, Jurák 4, Ľ. Ďuriš, Ďurana, Štefina, Briatka 6/2, Vallo 1, Kvaššay, Žilinčík, Valášek, M. Gardian, Tréner: V. Straka

Gomes, Ferreira - Peixoto 4, Ferrao, Abrahao 4, Rebelo 4, Silva 1, Martins 2, Mota 2, Pando 5, Salvador 1, Monteiro 3, Manso, Castro, Carvalho 8, Tréner: F. Magalhaes

Fotogaléria

Hádzanári MŠK Považská Bystrica majú za sebou premiérové vystúpenie v Európskej lige mužov. Radosť v podobe dobrého výsledku im neprinieslo, keď v utorok večer sa museli skloniť pred umením protihráčov z portugalského ABC de Braga/UMinho, ktorým pred svojimi fanúšikmi podľahli 26:34 (15:17).

Po Tatrane Prešov, ktorý tri sezóny účinkoval v Európskej lige, si druhú najvýznamnejšiu súťaž v hierarchii Európskej hádzanárskej federácie vyskúša aj MŠK Považská Bystrica, ktorý ako posledný zo slovenských zástupcov vstúpi v ročníku 2023/2024 do diania na kontinentálnej pohárovej scéne. Pre Považanov je to nová súťaž, osem sezón hrali vo Vyzývacom, resp. Európskom pohári, v dávnejšej minulosti okúsili aj Ligu majstrov a predchodcu súčasnej EL - Pohár EHF.